نظر اجمالی به فراخوان خانم رجوی به شورای امنیت برای متوقف کردن نقض فزاینده

حقوق بشر و یا بعبارت ساده تشویق به حمله نظامی به ایران

میر باقر صداقی انجمن وطنم سوئیس بیست و دو دسامبر 2019

خانم مریم رجوی، رئیس جمهور مادام العمر  شورای ملی مسعود رجوی ، ضمن استقبال از تصویب قطعنامه‌ مجمع عمومی ملل متحد در ارتباط با نقض وخیم و سیستماتیک حقوق بشر در ایران گفت، پس از شصت و شش بار محکومیت در ملل متحد، جامعه جهانی باید برای متوقف کردن روند فزاینده نقض حقوق بشر و جنایت مستمر علیه بشریت به اقدامات موثر مبادرت کند.
در ادامه خانم رجوی تاکید میکند مسئولان کشتار بزرگ ماه گذشته، خامنه‌ای و روحانی و دیگر سردمداران رژیم هستند که در همه جنایات این رژیم از جمله قتل عام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ دست داشته‌اند. به مصونیت آن‌ها باید پایان داده شود، شورای امنیت باید جنایات این رژیم منجمله قتل عام ۱۳۶۷ و قتل عام ۱۳۹۸ را به‌عنوان جنایت علیه بشریت به‌رسمیت بشناسد تا در برابر عدالت قرار گیرند.

وی بار دیگر برضرورت تشکیل یک هیأت حقیقت یاب توسط ملل متحد برای تحقیق حول کشتار آبان‌ماه و سفر به ایران برای بازدید از زندان‌ها و دستگیرشدگان، تاکید کرد

 تقریباً از همان ابتدای شکل گیری نظام نوین جهانی حول منشور سازمان متحد، عزم بسیاری از کشورها استعماری  و سازمان‌های بین‌المللی  وابسته به آنها بر ایجاد مرکز مستقل کیفری جهت تحمیل اهداف سیاسی بود ، مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در 9 دسامبر 1948 از کمیسیون حقوقبین‌الملل خواست تا پیش‌نویس اساسنامه یک دیوان کیفری را تهیه نماید.

سرانجام در دسامبر 1995 مجمع عمومی تصمیم بر تشکیل کمیته مقدماتی برای تأسیس دیوان بین‌المللی گرفت که دوبار در سال 1996 در نیویورک جهت تدوین اساسنامه موقتی تشکیل جلسه دادند و در جولای 1998 نمایندگان کشورها در رم ایتالیا اساسنامه دیوان کیفری بین‌المللی را به تصویب رساندند که این معاهده در سال 2002 لازم الاجرا گردید و دیوان نیز در سال 2003 تأسیس شد تدوین و تصویب اساسنامه رم کاری دشوار بود اساسنامه دیوان کیفری بین‌المللی با نام رسمی اساسنامه رم درباره دیوان کیفری بین‌المللی از یک مقدمه و 13 فصل تشکیل شده که در قالب 128 ماده تنظیم شده استاما فصل هفتم منشور سازمان ملل چگونه اکتیو میشود معمولا، هنگام که بحرانی در گوشه‌ای از جهان حاد می‌شود، طبق اساسنامه 13 ب رم سازمان ملل متحد می تواند درخواست دادگاه بین اللمللی کیفری بدهد  

به نظر می‌رسد که در چنین موقعیت‌هایی، ارجاع به سازمان ملل و استناد به فصل هفتم منشور، دست‌کم به دو اعتبار صورت می‌گیرد؛ نخست اینکه از نگاه بخش قابل ملاحظه‌ای از مردم جهان ـ به ویژه در کشورهای به اصطلاح توسعه‌یافته ـ «سازمان ملل»، مرجع و نهادی مشروع و بی‌طرف است؛ به این معنا که اگر سازمان ملل و نهادهای برآمده از آن، اجازه‌‌ عملیاتی را دادند؛ آن عملیات مشروع می‌شود .

 

برابر ماده‌ ۴۱ منشور، شورای امنیت مشخص می‌کند که برای اجرای تصمیم‌هایش، به کارگیری چه تدابیر تنبیهی (اما کماکان غیر نظامی) علیه کشور خاطی لازم است از جمله تحریم همه جانبه که در متن این ماده به توقف کامل یا قسمتی از روابط  اقتصادی، ارتباطی، مبادلاتی و یا قطع مناسبات سیاسی اشاره شده است. چهار دور تحریم اقتصادی شورای امنیت علیه ایران بر سر برنامه‌ هسته‌ای، نمونه‌ای از تدابیر تنبیهی است که بر پایه‌ ماده‌ی ۴۱ منشور در فصل هفتم اتخاذ شده است

در متن ماده ۴۲ آمده است: «در صورتی‌ که شورای امنیت تشخیص دهد که اقدامات پیش‌‌بینی شده در ماده ۴۱ کافی نخواهد بود؛ یا ثابت شده باشد که کافی نیست؛ می‌تواند به وسیله نیروهای هوایی، دریایی یا زمینی به اقدامی که برای حفظ یا اعاده صلح و امنیت بین‌المللی ضروری است اقدام کند. این اقدام ممکن است مشتمل بر صف‌آرایی، محاصره و سایر عملیات نیروهای هوایی، دریایی یا زمینی اعضای ملل متحد باشد سازمان ملل ارتشی ندارد که بخواهد خودش اقدام کند بخاطر این از لحاظ نظامی کاملا وابسته به اراده و خواست توان تسلیحاتی اعضای خود منظور از اعضا در واقع همان دولتهای بزرگ و کشورهای است که تصمیم گیرنده های اصلی شورای امنیت اسد و بودجه نظامی هنگفتی دارند

سازمان ملل ارتشی ندارد که بخواهد خودش اقدام کند. به خاطر همین، به لحاظ نظامی کاملا وابسته به اراده، خواست و توان تسلیحاتی اعضای خود است. منظور از اعضا هم در واقع همان دولت‌های بزرگ و کشورهایی است که تصمیم‌ گیرنده‌های اصلی شورای امنیت‌اند و بودجه‌های نظامی هنگفتی دارند و تجربه لیبی بسیار آموزنده است . ماندن آقای قذافی در حکومت لیبی چه صدمه به لیبی میزد آیا این صدمه مساوی با آنچه که امروز بر سر لیبی آمده است هست .

حال وقتی خانم مریم رجوی خواهان عدالت میشود و میخواهد ایران به دادگاه کیفری بین المللی ارجاع داده شود در حالیکه ما در گذشته شاهد چهار دور تحریم اقتصادی شورای امنیت علیه ایران بوده ایم تنها راه باقی مانده عملیات نظامی هست و مریم رجوی خائن با اشراف به این موضوع در لفافه حقوق بشری میخواهد مردم و وطن من و ما را زیر بمباران اجنبی ببرد این خیانت مریم رجوی به هیچ وجه قابل بخشش نیست .

میر باقر صداقی

 

 

********

© 2023 by Ground Floor. Proudly created with Wix.com

  • Black Facebook Icon
  • Black LinkedIn Icon
  • Black Google+ Icon